Irak Kerkük Perdeli Oyun Kuşu

Perdeli kerkük, Musul Kısa Gaga ve Oyun Kuşu

Güvercin İlanları > Taklacı Güvercinler

İlan Detayları
İlan No 153304

Irak Kerkük ve Musul Kuşlarının özellikleri Perde ayak Güvercin, Ördek Ayak...

  • Irak Kerkük ve Musul Kuşlarının özellikleri Perde ayak Güvercin, Ördek Ayak Güvercin, Kobra Güvercin ve Titrek boyunlu kobra güvercini
  • Irak Kerkük ve Musul Kuşlarının özellikleri Perde ayak Güvercin, Ördek Ayak Güvercin, Kobra Güvercin ve Titrek boyunlu kobra güvercini
  • Irak Kerkük ve Musul Kuşlarının özellikleri Perde ayak Güvercin, Ördek Ayak Güvercin, Kobra Güvercin ve Titrek boyunlu kobra güvercini
0 Gönüllü Sahiplendirme
Ankara / Elmadağ / Elmadağ /
İlan Tarihi
 09 Ocak 2018
Önceki İlan
Sonraki İlan
Ali KURTUL

Üyelik Tarihi :
Ev
05566778899

İş
05566778899

Cep
05566778899
Üyenin Mağazası
Diğer İlanları
+ Favorilerime Ekle
Mesaj Gönder
İlanı Yazdır
Şikayetim var
Paylaş
İlan Açıklaması
Irak Kerkük ve Musul Kuşlarının özellikleri Perde ayak Güvercin, Ördek Ayak Güvercin, Kobra Güvercin ve Titrek boyunlu kobra güvercini hakkında internette yaptığım çalışmalar sonucunda bilimsel bir veriye rastlamadım. Ancak internetten Bulduğum Musul Kerkük Kuşları ile ilgili bir kaç yazıyı paylaşmak istiyorum
Yazılanlar alıntıdır.
 
Musul Kuşunun Atası Necefilerdir, fınıs.necefinin Kırmasıdır. Necefilerin Gagası hünkarilerin gagası kadardır Orjinalı Güğüsü kınalı deyil paçalı deyil Arkadaşlar Musul Kuşunın İyisi Bu Göne Kadar Türkiyeye Girmedi Vardır Diyen Ortaya Çıksın Bendede Yok Ve Bölgeyi Avcumun İçi Gibi Bilirim Hiç Bir Arkadaşımda Raslamadım . Unutmadan musul Kuşuyla Yarışacak Kuş Yoktur Musul Kuşu Dar Alanda Uçacak Kuş Deyildir Sükülmesi Çok Zordur Çok Taklalıdır . Açıldımı Çok Uzun Uçuyorlar Yusufiler  Daha Yumuşaktırlar. (şimi) Yani miro. ( Dımri) Yani Rısasi. Letığ Yani kaplama Gümüş Kafalar Bunlar Çok  Sert Kanat Patlatıyorlar. Mütiş Kanat Sesi. Sert Taklaları . Adamın İçini Serinletir . Biraz geç Başa Gelirler. Geldimi Ruhunu Sökerler.  Kimse Beni Yanlış Anlamasın Musul Kuşunun İyisi Orda Kimse Satmıyor.   
 
 
 
Türkçe Arapça 
Güvercin Kotulk
Körenk Sabuni yada Yusufi
Sinekli Miski
Beyaz Ebyad
Arap Esvet
Sarı Esver
Şarabi Hımır
Miro Şımi (ismini bal petek renginden alır.)
Risasi Dımmri
Kaplama Letığ
 
 
 
Arkadaşlar yorumlarınızı okudum, bende bir kaç şey söylemek isterim. Hepimiz musul kuşları çalışıyoruz nedeni ise araplar taklacı ırk ile kostüm ırkı zaman içinde çok güzel çalışmışlar ve çok güzel kuşlar çıkarmışlar ortaya. Musulu araştırdıkça hergün yeni ırklar çıkarıyoruz ortaya. Bilinen Miro, Resasi, Şarapi, Portakal, Gümüş vs dışında şimdi beyaz gözlü kısa gaga zil araplar, beyaz gözlü kısa gaga beyazlar, fınıs gaga beyazlar(bunlar bende var, araplar fizi beyaz diyorlar bunlara) fınıs gaga sabuniler ve diğer renklerde ve çeşitlerde fınıs gaga oyun kuşları. Bunlar yıllarca Türkiyeye tek tük girmiş ama kalıcı olmamışlar şimdi hepimizin çok ilgisini çekiyorlar. Sanırım bu kadar araştırmaya ve çalışmaya dünyanın en iyi taklacı ve kostüm ırklarına sahip olacağız ülkemizde. 
 
Roller dediğimiz cinsten cok var(roller cıplak bol aynalı resasi rengindedir inicegi zaman burgu yaparak cok uzaktan kapanır oyun kuşu degildir ayrıca sıcağa dayanıklıdır) 
 
 
1) ıraq kuşunun özü necefidir (sizin tabirinizle kostüm dalında letiğ, esfed, dimrı, şımı, ebyad, zumrudi, yusufi, hımır, zenbi ama oyun damarıda vardır tabi)
2) fınız necefi ile ıraq-a haz oyun kuşlarının peşmergeler tarafından kırılmasıyla ortaya cıkmıştır (oyun tarafı necefiden kuvvetlidir)
3) ıraq oyun kuşlarıki adları saymayla bitmez erzek, ahızar, ecmeğ v.s
4) ıraq hava kuşu bunlarda coktur roller, şebni, bagdadi, begiye v.s 
yani anlayacagınız kotulk kültürü ıraq-ta daha geniş yelpazededir cins daha fazladır  
 
 
Bu yazıyıda yine Adnan Zengin isimli bir ustanın paylaşmış olduğu siteden alıntı yaptım
 
 
Arkadaşlar 1980 Yılında Irakta Maaşlar 2 Ve 3 Dolardı Yani Aylık Memur Öğretmen İşçi Fark Etmez En İyi Maş 10 Dolar Geçmezdı. O Zaman Abime 1500 Dolar Gönderdim Bana Irakın En İyi Kuşlarını Al Dedim. Benim 150 Yegenim Var, Bana İnanmadılar Bu Kadar Para Verilir Mı Kuşa. Karşımayın Alın Benim İçin En İyi Kuşları Dedim .ördek Sabunileri (saraylı) Kerkükün En Meşhur Kuşçusu Var Zibilci Hamit Ondan Müseçemleri Aldılar. Saddam Şehrinden Kir Küllüleri Aldılar. Yani Anlıyacağnız Çok İyi Bir Seçim Yaptım O Zaman Bunları Aldım. Şimdi Irakta Bile Bu Kadar Temiz Kırlmamış Kuş Çok Az. 30 Yıldır Aynı Nesil Beraber Yaşıyorlar. 10 Yıl Irakta Kaldılar Çoğaldılar Orada. 1990 Dan Sonra Yavaş Yavaş Buraya Getirdim. 20 Yıldır Türkiyede Besliyorum Şu Ana Kadar Uçurduğum Kuş Sayısı Gerçek Anlamda Yani Birinci Sınıf Her Şeyle Geliş Çekim Takla Uzun Gitme Takla Sayısı Çok Ben Burda Çok Övünerek Yazmak İstemiyorum Siz Araştırın Benim Kuşları Görenler Açıklarlar. Uçurduğum Kuşlar 20 Yıl İçinde 4 Hümmü. 3 Kir Külü. 5 Müseçem. 2 Sabuni.hümmülar En Azı 7 Takla Vurarak 20 İle 30 Metre Ama Çok Hızlı Ateşli.en Fazla Taklasıda 15 Takla Vuran Oldu Hümmülarda Ve 7 Saaten Fazla Uçtular. Kayseri Sivas Kütahya İzmir Ankara Mardin Ve İstanbulda Kuşlarım Var Yerli Kuşla Kırmışlar Az Uçsun Diye Ve Çok Güzel Netice Alanlar Var. Kirkülülerde Yaklaşık Aynı Hümmülar Gibi Ama Saatları Az Ve Takla Sayısı Hümülardan Az.
Müseçemler İse Üstlerine Kuş Tanımam Bunuda Herkes Bilir. Ana Ve Babanın 3 Yavrusu 3 De Dişi Çıktı, Üçünüde Uçurdum Biri Daha Yeni Başladı 40 Metreye Yakın Gitmeye Başladı Ve Atmaca Aldı. 2 Yavru Dişi Kimseye Söylemıyordum Bekliyordum Tam Otursun. Bir Pazar Günü 10 Kişi Vardık Yanlışlıkla Saat 15 Te Kalktı Ve Bu Kuş 7 Saat Uçuyordu Ağustos Ayında Bu Arkadaşlar İnanamadılar 70 Metrenin Üstüne Çıkıyordu Her Seferinde 20 İle 25 Takla Arası, Gece Saat 9 Da Ormana Düştü Onuda Kayıp Etim 3 Yavru Dişi İse Şu Yanımda Buda 70 Metreye Yakın 18 İle 20 Takla Arası Uçtu Bir Gün Akşam Atmaca Vurdu Kayıp Oldu Sabah Kuşçu Arkadaşlar Saat 5 Te Onu Arıyorlarda Bir Arkadaş Buldu Onu, Kabul Etmediler Bir Daha Uçsun Diye O Arkadaş A Verdim Yavru Aldı. Sonra Geri Aldım. Ama Şu Ana Kadar 3 Yavru Daha Aldım Hep Dişi Erkek Tek Babaları Var. . Abartıyı Hiç Sevmem Ben Zevkım İçin Besliyorum Beni Tanıyanlar Bilir Asla Övünmeyi Sevmem Yalanı Hiç Sevmem Ve 2005.2006 Yılında Haca Gittim Bu Konularda Başka Kuşçulara Benzemem. Ne Ticaretini Yapıyorum Nede Herkes Benim Kuşlarım İyi Olduğunu Bilsin Söylesin Diye Yazıyorum İhtiyacımda Yok. Ama Tek Eksiğim Keşke Video Ya Alsaydım Ama Kimse Bilsin Görsin Oyle Bir Düşüncem Yoktu. Bu Sefer Uçurduğum Zaman Vedio Ya Çeker Allah İzin Verirse Paylaşırım İnşallah. Son Olarak Sabun Yani Saraylılarımda Çok Güzel 2 Dişi Uçurdum. Onlarda Müseçeme Yakın Özelikte. Ayakları Ördek Nadirdir Irakta Hala Abimin Yanında Dede Ve Nenleri. Resimleride Site Yönetimi Çok Israr Etti Bende Kıramadım Üye Oldum .
Keşke Elimde Çok Kuş Olsada Herkese Hediye Edebilsem, Ama Yok Ve Iraktan Getirmek Çok Zor. Şu Abimin Yanında Çok Güzel Kuşlarım Var Ama Malesef Getiremıyorum. Herkese Selam Saygılarımı Sunar Allaha Emanet Olun.
 
Müseççemlerden Çok Uzun Çeken 100 Metreye Kadar Uzanan Kuşlar Çıkmıştır.bunlar 20 25 Taklayla Kaçan Kuşlar Vermişlerdir. Sivasta Şuan Apili Beyde Bir Yawru Uçuyor 4 Direk 22 Taklayla Tünekte Halde Oyun Yapıyordur.
 
Adnan Zengin
 
 
Sağol Kardeş Söylediğin Gibi, İnan Bu Kadar Irkı Sağlam Kalmış Çok Az Irakta Bile Yok Derecede Az, Kim İsterse Bu Kuşların Nasıl Uçtuğunu Şuan Apili Bey Var Sivasta Çok Güzel Kuş Uçurdüğü İçin Ona Bir Yavru Gönderdim Tülekte Olmasına Rağmen 4 Direğe Yakın Çekiyor 20 İle 25 Takla Arası, İsteyen Sivasta Gidip Görebilir. Ayrıca Serdar İsmili Kayseride Bir Arkadaşmız Var Onda Da Bir Kuşum Uçuyor İsteyen Arar Sorar, Ben Son 5 Yıl İçinde 2 Sabuni Ördek Dişi Uçurdum Mükemel Üçtular, 2 Erkek Ve 3 Dişi Müseçem uçurdum İçlerinden Bir Dişi 100 Metreye Yakın Çekti, O Birleri 50 İle 70 Meter Arası Gitler. Ben Kimseye Söylemedim Bile Tesadüf Esri Pazar Günü Yalnışlıkla Saat 15 Te Bir Dişi Müseçemim Uçtu O Zaman Arakadaşlar Gördüler Ve Şaşırdılar. Doğrusu Kimse Bilsin İstemiyordum Anlarsınız Korkuyordum Başlarına Bir Bela Gelmekten. Ama Herkes Görünce Birde Esas Serdar Denilen Kayserli Çok İyi Bir Kuşçu O Bütün Herkese Söyledi Ve Bir Çok Kişiyde Getirdi Kuşları Seyir Etmek İçin. Bilhasa Kayseriden Çok Kişi Geldi Ve Onlarada Çok Kuş Hediye Etim. Benim Yerim Orman İçi Başımda En Az 3 Atmaca Var. Bu Güne Kadar Belki 100 Den Fazla Atmacaya verdim. Bir Ara Kuşçulğu Bırakacaktım Bu Atmaca Yüzünden. Ama Arkadaşlar Bırakmadı. Yerin Ve Kuşların Çok Güzel Uçurmasında Biz Buraya Geldiğmiz Zaman Çok Zevk Alıyoruz Ne Olursun Bırakma. Ben Kuşlarımı Teşhir Etmek Meşhur Olmak Veya Ticaret Yapmak İçin Beslemiyorum, Günlük İşlerim İbadet Eder Ve Kuşlara Bakarım Ve Başlarında Bir Genç Öğretmen Var Tayin Olmadığı İçin Beraber Bakıyoruz. Keşke Elimde Çok Fazla Olsada Herkese Kuş Versem Uçursalar Hep Beraber Zevk Alır Mutlu Oluruz. Yorum Yapan Tüm Arkadaşlara Teşekkür Ederim Ve Allah A Emanet Olun

3516 Kişi Tarafından Görüntülenmiştir.

Bu İlanı Sosyal Medyada Paylaş :
 
 kategorilergizlilik ve kullanımhizmetlerkurumsal
 Evcil HayvanlarKullanım KoşullarıDopingHakkımızda
 Akvaryum BalıklarıGizlilik PolitikasıMağazaHaberler
 Küçük Baş hayvanlarÜyelik SözleşmesiReklamDestek Merkezi
 Büyükbaş HayvanlarGüvenli Alışverişin İpuçları Ödeme Bildirim Formu
 Ücretsiz PapağanYardım İletişim
 Ücretsiz Kanarya   
 
bize ulaşın:
evcilhayatlar@gmail.com
 
facebook.twitter.rss.
   
  Türkiye'nin En Kapsamlı Yerel İlan Sitesi © Copyright 2013 www.evcilhayatlar.com Her Hakkı Saklıdır. 
Kiralık Daire | 2. El Eşya | Ders Notu | Kitap | Emlak